ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΣΤΗΝ ΟΥΚΡΑΝΙΑ

Σήμερα στις 22:00 ο Ολυμπιακός βρίσκεται αντιμέτωπος με μια από τις μεγαλύτερες προκλήσεις για την φετινή σεζόν,αυτήν της πρόκρισης στους 16 του UEFA Europa League.Οι Πειραιώτες αναζητούν την νίκη στην Ουκρανία απέναντι στην Ντινάμο Κιέβου μετά το ισόπαλο 2-2 του πρώτου αγώνα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης . Δυο είναι τα σενάρια πρόκρισης για την ελληνική ομάδα: 1)Νίκη με οποιοδήποτε σκορ για τον Ολυμπιακό και 2)Ισοπαλία μεγαλύτερη του 2-2 (π.χ. 3-3 4-4 κλπ)

Οι ποδοσφαιριστές του Πέδρο Μαρτίνς θα προσπαθήσουν να εκμεταλλευτούν την περίοδο που διανύει η Ουκρανική ομάδα,η οποία δεν έχει εγχώριες αγωνιστικές υποχρεώσεις λόγω των χαμηλών θερμοκρασιών που επικρατούν στην χώρα.Επιπλέον οι ερυθρόλευκοι έχουν με το μέρος τους την ψυχολογία έπειτα από το εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο με την ΑΕΚ την περασμένη Κυριακή για το ελληνικό πρωτάθλημα οπότε και μετέτρεψαν το εις βάρος τους 0-1 σε 4-1.

Μία πολύ σημαντική Ευρωπαϊκή βραδιά τόσο για τον Ολυμπιακό όσο και για το ελληνικό ποδόσφαιρο που χρειάζεται επειγόντως επιτυχίες και διακρίσεις σε Ευρωπαϊκό επίπεδο προκειμένου να διατηρηθεί η χώρα μας στην 14η θέση της κατάταξης της UEFA και να ξεφύγει από την 15η Δανία που βρίσκεται μόλις 375 βαθμούς πίσω μας (27.400 η Ελλάδα/27.025 η Δανία) ,δεν έχει ωστόσο εκπρόσωπο,πλέον, σε καμία από τις 2 Ευρωπαϊκές διοργανώσεις (Champions League,Europa League)