Η ΒΡΑΖΙΛΙΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΩΤΑΘΛΗΤΡΙΑ ΛΑΤΙΝΙΚΗΣ ΑΜΕΡΙΚΗΣ.

Η Βραζιλία στέφθηκε για 9η φορά στην ιστορία της πρωταθλήτρια λατινικής Αμερικής κατακτώντας το τρόπαιο του Copa America μέσα στο σπίτι της απέναντι στο Περού με 3-1 , συνεχίζοντας την παράδοση που θέλει την διοργανώτρια χώρα να είναι αυτή που συνήθως κατακτά το τον θεσμό.

Σε ένα παιχνίδι που τα είχε όλα, πολλές φάσεις , όμορφο θέαμα , λατινοαμερικάνικο ξύλο , 4 γκολ , 2 πέναλντι με την συμβουλή του VAR και μια κόκκινη κάρτα, η Σελεσάο κατάφερε να στεφθεί πρωταθλήτρια απέναντι σε ένα Περού που πάλεψε από την αρχή μέχρι το τέλος να κάνει άλλη μια υπέρβαση στην φετινή διοργάνωση.

Για την ιστορία του αγώνα, η Βραζιλία άνοιξε το σκορ στην πρώτη της τελική ευκαιρία με τον Έβερτον της Γκρέμιο , την φετινή αποκάλυψη της ομάδας , στο 15ο λεπτό. Οι Περουβιανοί κατάφεραν να ισοφαρίσουν προσωρινά με την εύστοχη εκτέλεση πέναλντι του Γκερρέρο στο 44ο λεπτό για να πάρει ξάνα το προβάδισμα η Βραζιλία στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου. Το τελικό 3-1 ήρθε στο 90ο λεπτό με πέναλντι που κέρδισε ο Έβερτον από τον πρώην κεντρικό αμυντικό του ΠΑΟΚ, Ζαμπράνο , με τον Ριτσάρλισον να το μετουσιώνει σε γκολ και ενώ οι Βραζιλιάνοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από την αποβολή του Γκαμπριέλ Ζεζούς στο 70ο λεπτό.

Έτσι το σφύριγμα της λήξης του Τομπάρ Βάργκας βρήκε την Βραζιλία πρωταθλήτρια για πρώτη φορά μετά το 2007 στο Copa America της Βενεζουέλας και για 9η μετά τις κατακτήσεις των 1919, 1922 , 1949 , 1989 , 1997 , 1999 , 2004 , 2007.