ΤΕΛΙΚΟ : ΠΑΟΚ – ΑΓΙΑΞ 2-2

Ο ΠΑΟΚ έπαιξε κατά διαστήματα μπάλα , δεν μπόρεσε να πιάσει την απόδοση που έπρεπε για να κερδίσει μια ομάδα που έφτασε στους “4” της περσινής διοργάνωσης και πλέον ψάχνει ένα θαύμα στο Άμστερνταμ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά μπήκε κάπως νωθρά στον αγωνιστικό χώρο , έδωσε από νωρίς τον έλεγχο στον Αίαντα και το πλήρωσε μόλις στο 10ο λεπτό με το φάουλ που εκτέλεσε ο Ζίγιεχ και έστειλε άθελα του ο Γιαννούλης στα δίχτυα της ομάδας του.

Οι γηπεδούχοι άρχισαν να αντιδρούν μετά το πρώτο τέταρτο του ματς και κατάφεραν να βρουν το γκολ της ισοφάρισης στην πρώτοι ουσιαστική τους τελική με τον Άκπομ στο 32ο λεπτό. Ένα γκολ που “ξύπνησε” και την Τούμπα δίνοντας τον έλεγχο στον ΠΑΟΚ ο οποίος πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 39′ με την κεφαλιά του Μάτος στην εκτέλεση φάουλ του Μπίσεσβαρ.

Πιο κομβικό σημείο του παιχνιδιού θα μπορούσε να χαρακτηριστεί η ευκαιρία που έχασε ο Δημήτρης Πέλκας στο 43′ όταν του στρώθηκε η μπάλα μπροστά του μέσα στην περιοχή αλλά έστειλε την μπάλα άουτ. Ένα γκολ που αν ερχόταν θα μιλούσαμε για διαφορετικά δεδομένα στο ματς μιας και ο ΠΑΟΚ είχε πάρει ψυχολογία και αυτοπεποίθηση από τα δυο γκολ που πέτυχε.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ μπήκε προκειμένου να κυνηγήσει ένα 3ο γκολ αλλά τα σχέδια του χάλασαν γρήγορα όταν στο 57′ με πολλή μεγάλη δόση τύχης ο Άγιαξ ισοφάρισε σε 2-2. Ο Βαρέλα προσπάθησε να διώξει μέσα στην μικρή περιοχή την μπάλα η οποία κόντραρε στον Χούντελαρ με αποτέλεσμα να καταλήξει στα δίχτυα του Πασχαλάκη. Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε πρώτα ψυχικά και κατόπιν σωματικά.

Σε μια μέτρια , λοιπόν , μέρα για τον ΠΑΟΚ , δεδομένου και του σημείου που βρισκόμαστε στην σεζόν , οι γηπεδούχοι είχαν μέσα σε όλα και την τύχη εναντίων τους μιας και θα μπορούσαμε να πούμε ότι ο ΠΑΟΚ , κατά μια ευρύτερη έννοια , “έβαλε” 4 γκολ και δεν κέρδισε.