ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ – ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ 0-1.ΜΕΓΑΛΟ ΠΡΟΒΑΔΙΣΜΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΥΣ

Ο Ολυμπιακός πήρε την νίκη μέσα στην Πόλη με 0-1 , έδωσε πολύτιμους βαθμούς στην Ελλάδα και πλέον είναι αυτός που έχει ξεκάθαρο προβάδισμα πρόκρισης για τα Πλέι Οφ του Champions League.

Σε ένα παιχνίδι που οι Τούρκοι είχαν την κατοχή και τις περισσότερες ευκαιρίες, χωρίς όμως να έχουν ουσία οι τελικές τους, ο Ολυμπιακός κατάφερε να βρει το γκολ που του χάρισε την νίκη έπειτα από εκπληκτικό γύρισμα του Βαλμπουενά και κεφαλιά του Μασούρα στο 53ο λεπτό.

Για την Μπασακσεχίρ μεγαλύτερη ευκαιρία αποτελεί το πέναλντι στο 91ο λεπτό που έκανε “δώρο” ουσιαστικά ο Μπρούνο στους γηπεδούχους, με τον Βίσκα να μην σημαδεύει σωστά και τον Σα να αποκρούει.

Την άλλη βδομάδα ο Ολυμπιακός χρειάζεται απλά να υπερασπιστεί το προβάδισμα του στο Γεώργιος Καραϊσκάκης για να περάσει στην επόμενη φάση όπου λογικά θα τον περιμένει η Πόρτο μετά την νίκη της μέσα στην Ρωσία απέναντι στην Κράσνονταρ νωρίτερα το απόγευμα.